Bölümümüz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Neden Yazılım Mühendisliği bölümünü tercih etmeliyim?

  • Ülkemizde son 5 yılda bakanlık anlamında, tarımdan sonra en çok destek alan teknoloji ve AR-GE alanlarında yazılım üretme şansına sahip olabileceğin bir meslektir
  • Şu anda ülkemizde minimum 20,000 yazılım mühendisine ihtiyaç vardır.
  • Yazılım mühendisliği okuduğunuzda, sadece yazılımcı olmak zorunda değilsiniz. Örneğin: Test uzmanı, Analist Yazılım uzmanı, İş analisti, Yazılım mimarı, Proje danışmanı, Proje yöneticisi, Teknik Satış Mühendisi, AR-GE mühendisi, Mobil Uzmanı, Entegrasyon Uzmanı, Veritabanı Uzmanı, Sistem ve Ağ yöneticisi, Güvenlik uzmanı vs. olabilirsiniz.

Daha detaylı açıklama için linki tıklayınız.

2. Yazılım Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği arasındaki fark nedir? 

Yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği bilgisayarlar ile ilişkili iki farklı mühendislik dalıdır. Bu iki dal çok fazla ortak noktaya sahip olduğundan pek çok kimse tarafından karıştırılır. İki mühendislik arasındaki en büyük fark; yazılım mühendisliği tamamen yazılım tasarlama, uygulama, test ve bakımına odaklıdır. Bilgisayar mühendisliği ise bilgisayar bilimlerinin hem yazılım hem de donanım tarafını birlikte inceler.

Biraz daha açmak gerekirse, yazılım mühendisliği için mühendislik esaslarının yazılım projeleri üzerinde uygulanması tanımını yapabiliriz.Sürekli kod yazmaktan ziyade paydaşlara sunulacak olan projenin daha ekonomik, verimli ve kullaniciya dönük sekilde tasarlanmasi icin gerekli adımları kapsar. Bir yazılım mühendisi tüm bu adımları gerçekleştiriken kodlama yeteneğini de ön plana çıkarmalıdır. Bilgisayar mühendisi kaliteli yazılım ve donanım üreten, üretilen donanım üstüne işletim sistemleri kurabilen, veritabanı uygulamarı hazırlayan, bilgisayar ağlarını projelendiren ve pc güvenliği konusunda sistemler oluşturan mühendislik dalıdır.

2. Yazılım Mühendisliği Bölümü'nü Teknoloji Fakültesinde okumamın bir dezavantajı olacak mı? 

Hayır, kesinlikle olmayacak. Mühendislik Fakültesinden mezun olan bireyler ile Teknoloj Fakültesinden mezun olan kişiler arasında yasal açıdan hiçbir farklılık yoktur.

Aksine, Teknoloji Fakültesinde daha çok uygulama ağırlıklı eğitime verilmesi (örneğin 8. yarıyılda İş Yeri Eğitimi yapılması) dolayısı ile mezunlarımız tarafından iş hayatına yeni başladıklarında avantaj sahibi olduklarına dair geri bildirimler almaktayız.

Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik